Kawa

Jakich napojów unikać podczas upałów?

W upalne letnie dni konieczne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów, które chronią nas m.in. przed odwodnieniem organizmu. Nie wszystkie spożywane i lubiane napoje, mogą przynieść jednak taki sam efekt. Niektóre z nich bowiem, mogą przyczyniać się odwodnieniu.  Jakich napojów unikać w upały? 

Czego lepiej nie pić w nadmiarze w upalne dni? 

Dieta podczas wysokich temperatur powinna się przede wszystkim skupiać na spożywaniu dużej ilości płynów. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest w tej chwili sięganie po wodę, ponieważ jak wiadomo napój napojowi nierówny, np. sięgając po kawę, nie nawodnimy odpowiednio organizmu. Zawarta w niej kofeina, ma bowiem działanie moczopędne, oraz wypłukuję z organizmu potas i magnez. Ponadto spożywanie kawy w dużych ilościach wpływa na zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.  Podobnie działają również napoje energetyczne, które dodatkowo zawierają dużą ilość cukru. Powoduje to pogorszenie wchłaniania się wody do organizmu. 

Kolejnym napojem, na który należy uważać, podczas wysokich temperatur jest alkohol. Powoduje on rozszerzenie się naczyń krwionośnych oraz zwiększa ryzyko występujących zaburzeń mięśnia sercowego. Mocne trunki działają również odwadniająco na organizm, dodatkowo blokując działanie ważnego hormonu, który wpływa na gospodarkę wodą – wazopresyny. 

Zbliżone działanie do kawy posiada również mocna, czarna herbata. Odpowiedzialna za to jest duża ilość teiny, posiadającej podobne działanie jak kofeina. Posiada również wpływ na wypłukiwanie się elektrolitów z organizmu. Pragnąc napić się herbaty w upalny dzień, lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po warianty ziołowe lub przygotowanie słabszego naparu. 

Gdy mamy świadomość jakich napojów unikać w upały, a temperatura za oknem jest wysoka, polecamy sięgnąć po orzeźwiające napoje, jak np. lemoniadę. Jak podaje https://karpaczinfo.pl/ przygotować ją można z różnych składników, wykorzystując jako bazę wodę mineralną.