Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów może mieć różne podłoże, od błahych, które można wyeliminować, po poważne dolegliwości. Często jednak osoby, których dotyczy problem, niepokoi nadmierne wypadanie włosów, które wymaga przyjrzeniu się prowadzonemu trybu życia. 

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów 

Wypadanie włosów może być spowodowane różnymi czynnikami od osłabienia organizmu, niedoborami, do nawet problemów zdrowotnych. Czynnikiem wpływającym na ich kondycję może być także nieodpowiednio dobrana pielęgnacja. 

Anemia 

Istotną przyczyną wypadania włosów jest anemia, która spowodowana jest niedoborem żelaza. Pragnąc wykluczyć lub potwierdzić przyczynę, należy wykonać badania krwi. Problem wypadających włosów, pojawiać się może także z powodu niedoboru cynku, który dostarczać można organizmowi poprzez spożywanie produktów, takich jak drób, kasze czy ryby. Produkty bogate w żelazo to natomiast wątróbka, pieczywo pszenne lub zielone warzywa.

Efekt zażywania niektórych leków 

Wypadanie włosów może być efektem ubocznym zażywania niektórych leków. Warto przed ich zastosowaniem, zapoznać się z dołączoną ulotką. 

Nieodpowiednia dieta 

Dobrze zbilansowana dieta, dostarczająca organizmowi niezbędnych substancji to klucz do uzyskania zdrowych, mocnych włosów. Wynikające z nieodpowiedniej diety niedobory witamin i minerałów mogą stać się powodem osłabienia włosów i nadmiernego ich wypadania. 

Zaburzenia pracy tarczycy 

Problemy wynikające ze złej pracy tarczycy, powodować mogą nadmierne wypadanie włosów, a nawet w niektórych przypadkach łysienie. Podczas wykluczenia innych czynników, powodujących wypadanie włosów, warto udać się na konsultację lekarską i wykonać odpowiednie badania tarczycy. 

Przemęczenie i stres 

Nadmierny stres, a także przemęczenie wpływają na cały nasz organizm, w tym na kondycję skóry i włosów. Zaobserwować to można szczególnie w okresie wzmożonego przemęczenia i organizmu, które powodują znaczące jego osłabienie. Pragnąc wzmocnić swoje włosy, warto zastosować w tym czasie odpowiednie suplementy. 

Choroby a wypadanie włosów 

Nadmierne wypadanie włosów, mogą powodować różne choroby w tym łysienie androgenowe. Typ łysienia posiada podłoże hormonalne, często uwarunkowane genetycznie. Charakteryzuje się wypadaniem włosów u kobiet na szczycie głowy, natomiast u mężczyzn w kątach czołowych. Powodem wypadania włosów mogą być także choroby ogólnoustrojowe lub zakaźne. 

Nieodpowiednio dobrana pielęgnacja 

Często spotykanym powodem wypadania włosów jest źle dobrana pielęgnacja i osłabienie włosów. Wpływa na to przede wszystkim częsta stylizacja, oddziaływanie wysokich temperatur lub częste farbowanie, a w szczególności rozjaśnianie kosmyków.