Jakie są przyczyny sinych ust?

Sine usta mogą powodować niepokój, szczególnie gdy występują u dzieci. Najczęściej spotykanym powodem, pojawiających się zasinień ust jest wyziębienie organizmu. Nienaturalny kolor ust, może być również objawem chorób toczących się w organizmie. Gdy problem pojawia się często, powinien być obserwowany i skonsultowane z lekarzem.  Jakie są przyczyny sinych ust? 

Sine usta-przyczyny

Przyczyn sinych ust, można wyróżnić kilka. Pojawienie się sinicy to objaw wskazujący na niedotlenienie organizmu. W procesie pojawia się znaczna przewaga hemoglobiny odtlenowanej we krwi, barwiąc kolor powłok na fioletowo. Najczęściej spotykanym powodem sinych ust, jest natomiast wyziębienie organizmu. Usta są szczególnie wrażliwe i podatne na czynniki atmosferyczne, ponieważ nie posiadają gruczołów potowych. Dlatego też nienaturalny kolor ust, wykazuję pierwsze objawy wyziębienia. Po ogrzaniu, gdy temperatura organizmu wróci do normy, usta również powracają do swojego naturalnego koloru. Wśród chorób objawiających się sinymi ustami, można wyróżnić:

    • Wady serca (szczególnie niepokojące u dzieci. Wymagają konsultacji lekarskiej. Spowodowane niedotlenieniem krwi i organizmu),
    • anemię (niedokrwistość. Kolor ust spowodowany zaburzeniami krwi i obniżeniem hemoglobiny)
    • astmę, (atak astmy – towarzysząca zasinieniu duszność, kaszel, ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy. Powodem sinych ust jest niedotlenienie organizmu.) 
    • choroby dotyczące układu odpornościowego,
    • nerwicę. 

Nienaturalny kolor ust, może pojawić się także przez zablokowanie dróg oddechowych, przez znajdujące się ciało obce. Zjawisko występuje przede wszystkim u dzieci (połknięty klocek, mała zabawka)  i przy jego wystąpieniu konieczna jest pomoc w odkrztuszaniu. W tym celu należy poklepać osobę, której ciało obce utknęło w układzie oddechowym pomiędzy łopatkami.

Gdy sine usta pojawiają się znacząco często oraz po aktywności fizycznej, objawy mogą wskazywać na choroby i znaczne niedotlenienie organizmu. Konieczna w takim przypadku jest konsultacja z lekarzem, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę i ustali źródło problemu.