Halitoza – Nieprzyjemny zapach z ust

Halitoza jest dolegliwością, którą nazywa się wydobywający się z jamy ustnej nieprzyjemny zapach. Szacuję się, że problem nieświeżego oddechu dotyczy około 20% osób na całym świecie niezależnie od wieku i płci, znacząco utrudniając przede wszystkim codzienne funkcjonowanie. Czym jest Halitoza i jak ją leczyć? 

Czym jest Halitoza ?

Powszechna dolegliwość, która objawia się poprzez nieprzyjemny zapach z ust jest Halitozą. Przyczyną często jest nieprawidłowa higiena osobista lub toczące się jamie ustnej infekcję. Nieprzyjemny zapach z ust może również wykazywać na toczące się w organizmie choroby. Dolegliwość znacząco może wpłynąć na kontakt z innymi osobami, jak również na samopoczucie. Powodem są zazwyczaj rozwijające się bakterie beztlenowe, które produkują lotne związki siarki odpowiedzialne za wystąpienie nieprzyjemnego zapachu z ust. Problem może się pojawiać także przez próchnicę, kamień nazębny, zapalenie dziąseł czy źle dobrane protezy, pod które przedostaje się jedzenie. Za halitozę, mogą być także odpowiedzialne:

  • choroby zatok i migdałków, 
  • problemy żołądkowe. (m.in. choroba wrzodowa i zapalenie błony śluzowej żołądka),
  • choroby nerek,
  • źle leczona cukrzyca,
  • zaburzenia hormonalne (ciąża, miesiączka) 
  • obciążenia psychiczne (hormon stresu hamuję wydzielanie śliny)
  • palenie papierosów, 
  • odwodnienie organizmu. 

Halitoza objawiać się może także rano, po przebudzeniu. Spowodowane jest to, mniejszą podczas snu produkcją śliny. Problem powinien zniknąć po umyciu zębów, spożyciu posiłku lub płynów. Jeżeli dolegliwość nie ustępuje pomimo prawidłowej higieny jamy ustnej, konieczne jest dalsze rozpoznanie lekarskie.

Jak pozbyć się problemu Halitozy? 

Nieprzyjemny zapach z ust jest powszechnym problemem, któremu można zaradzić , skupiając się na problemie występowania. Najczęściej dolegliwość mija po zmianie nawyków higienicznych. Skupiając się przede wszystkim, na myciu zębów po każdym posiłku, Kluczowa może okazać się także zmiana nawyków żywieniowych i spożywanie większej ilości wody. Ubytki, próchnica lub inne zmiany w jamie ustnej, powinny być obejrzane przez dentystę i wyleczone. Problem pojawiający się ze strony zatok oraz migdałków, trzeba skonsultować z lekarzem, aby w miarę potrzeby wprowadzić leczenie antybiotykami. Jeżeli mimo prawidłowej higieny jamy ustnej i braku zmian w uzębieniu halitoza nadal się pojawia, konieczna jest konsultacja lekarska, która określi źródło problemu.