Jakie zmiany występują na ustach?

Zmiany w okolicach ust mogą posiadać różne podłoże, które wskazuję na aspekt estetyczny, jak również jest oznaką pewnych chorób. Wszelkiego rodzaju krostki, pęcherzyki, pęknięcia pojawiają się niezależnie od wieku i o każdej porze roku. Usta, są szczególnie podatne na uszkodzenia i wpływ warunków atmosferycznych, ponieważ pokrywa je cienka i delikatna błona śluzowa. Jakie zmiany występują na ustach?

Zmiany na ustach

Zmiany na ustach pojawiają się najczęściej z powodu niedoborów witamin i osłabionego organizmu, który nie jest w stanie uporać się z infekcją i wpływającymi zewnętrznymi czynnikami, takimi jak pęknięcia czy podrażnienia. Skutkiem są najczęściej sprawiające ból i mało estetyczne zmiany w tym zajady czy nadżerki.

Białe krostki na ustach

Pojawiające się krostki na ustach, najczęściej przybierają jasne, białe odcienie. Może się jednak zdarzyć, że zmiany będą koloru żółtawego lub ciemnego. Dolegliwość nazywa się także Granulkami Fordyce’a i nie wykazują objawów bólowych. Krostkami wokół ust, nie można się również zarazić, ani wprowadzać skomplikowanego leczenia. Występują u około 80% ludzi i są skutkiem wytwarzanego przez skórę sebum, które nagromadzone objawia się pod postacią krostek. Pragnąc ograniczyć występowanie nieestetycznych zmian, warto skupić się na nawilżeniu i nawodnieniu skóry oraz ograniczeniu cukrów, produktów przetworzonych oraz papierosów. Warto również zbadać organizm pod kątem występowania niedoborów.

Pęcherzyki na ustach-opryszczka

Powszechnym problemem pojawiających się na ustach jest opryszczka, którą można zauważyć pod postacią wypełnionych płynem surowiczym pęcherzyków. Początkowo skóra ust staje się nieprzyjemnie napięta z pojawiającym się świądem. Kolejnym etapem pojawiającej się opryszczki jest zaczerwienienie i pojawienie się małych grudek, które z biegiem czasu pojawiają się w skupiskach. Pękają samoistnie po około tygodniu, tworząc nieprzyjemne i nieestetyczne nadżerki i strupki. Opryszczka powodowana jest przez wirusy typu HSU, które uaktywniają się podczas obniżonej odporności, nadmiernego stresu oraz poddawanie skóry na zmiany temperatury.

Popękane, suche usta

Zmiany takie jak popękane, przesuszone usta to problem estetyczny, któremu towarzyszy często ból. Pęknięcia spowodowane są zazwyczaj wysuszeniem delikatnej skóry ust poprzez czynniki atmosferyczne oraz odwodnienie organizmu. Zmiany pojawiają się, także w powodów zaburzeń hormonalnych. Występowanie popękanych suchych ust naraża skórę na pojawiające się zajady i bakterię, które mogą zlokalizować się w uszkodzonej tkance. Popękanym, suchym ustom trzeba przede wszystkim zapobiegać poprzez natłuszczanie skóry, picie odpowiedniej ilości wody i zdrowo się odżywiając. Pomocne może się również okazać zaprzestanie nadmiernego oblizywania ust.

Zajady

Pękające usta w kącikach z późniejszymi pęcherzykami wypełnionymi płynem surowiczym, są zajadami. Występują w formie stanu zapalnego, które wywołują infekcję bateryjne. Pojawiające się zajady to najczęściej skutek osłabienia organizmu, uszkodzeń skóry i niedoborów witamin z gruby B w organizmie. Występują również jako skutek alergii i podrażnień, a ich leczenie jest czasochłonne. Więcej o tym, czym są zajady i jak powstają można przeczytać w artykule https://www.zajad.pl/czym-sa-zajady-i-jak-powstaja/ . 

Przebarwienia

Pojawiające się przebarwienia na ustach, mogą pojawiać się pod wpływem narażenia na zmianę temperatur, jak również objawem poważnych chorób. Występują w kolorach od bladoróżowych po siwe i mogą objawiać chorób układu krążenia bądź układu oddechowego. Podczas częstych, niepokojących zmian koloru ust wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Afty

Afty są ubytkami błony śluzowej występujących pod postacią owrzodzeń i nadżerek. Często towarzyszy im również biały nalot wokół oraz zapalne obrzeże o średnicy około 5 mm. Afty pojawiają się nagle i mogą powodować ból, szczególnie podczas dotyku i podrażnień np. spowodowanych jedzeniem.  Powodują je czynniki takie jak, nieodpowiednia higiena ust, choroby zębów, oraz uszkodzenia skóry poprzez przegryzienie skóry, podrażnienie aparatem ortodontycznym.