Nawracające zajady

Pojawiające się zajady to nieprzyjemna dolegliwość, szczególnie gdy mają tendencję do nawrotów. Osłabiony organizm, często także rany wokół ust i powstawanie nadżerek to częsta przyczyna niepokoju. Jak poradzić sobie z nawracającymi zajadami?

Nawracające zajady

Pojawianie się nawracających zajadów ma miejsce zazwyczaj, podczas osłabienia organizmu wywołanego przebytymi infekcjami lub anemią. W skutek pojawiających się niedoborów organizm jest bardziej podatny na zapalenia drożdżakowe oraz nadkażenia bakteryjne wpływające na infekcję w pobliżu ust. Na nawracające zajady są również bardziej podatne osoby, które noszą aparat ortodontyczny lub są podatne na stres i niewyspanie. Niekiedy zdarza się, że do zapalenia kącików ust dochodzi z powodu stanu zapalnego toczącego się jamie ustnej.

Profilaktyka

Podczas nawracających zajadów, najważniejsze jest wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki, która pomoże zniwelować problem. Odpowiednie badania, związane z niedoborami, oraz odpowiednia suplementacja żelaza i witamin z grupy B jest istotna podczas pojawiającego się problemu. Pomocna nade wszystko okazać się może wizyta u lekarza dermatologa lub stomatologa, który pomoże określić źródło pojawiających się zmian w okolicach ust i przepisze odpowiednie środki lecznicze. Podczas toczących się zapaleń w jamie ustnej, ważna jest częsta wymiana szczoteczki, na której pozostają drobnoustroje, powodujące zapalenia.