Rozszerzone pory

Rozszerzone pory – czym są, jak powstają, sposoby na zwężenie

Rozszerzone pory to częsty problem natury estetycznej posiadaczy skóry tłustej oraz mieszanej. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy borykają się z nadmiernym przetłuszczaniem się cery. Gromadzące się w porach zanieczyszczenia, prowadzą ponadto do powstawania zaskórników i zmian trądzikowych. Czym są rozszerzone pory? Jakie są sposoby na ich zwężenie? 

Czym są rozszerzone pory? 

Pory to naturalnie znajdujące się w skórze ujścia gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Nadmiernie produkująca sebum (łój skórny) skóra, niewłaściwa pielęgnacja oraz stosowanie ciężkich kosmetyków do makijażu sprawia, że w porach gromadzi się łój, zanieczyszczenia i zrogowaciały naskórek. Zatkane przez czynniki pory, uniemożliwiają ujście sebum i potu przez gruczoły. Pory z powodu ich zatkania rozszerzają się i tworzą widoczne wgłębienia w strukturze skóry. Najczęściej zauważyć charakterystyczne nierówności można w strefie T – na czole, nosie i brodzie. Spowodowane jest to zwiększoną ilością wydzielanego sebum. Zdarza się również, że występują na policzkach lub innych częściach ciała np. na dekolcie. 

Co sprzyja powstawaniu rozszerzonych porów? 

Typ cery tłustej z uwidocznionymi ujściami gruczołów łojowych często uwarunkowany jest genetycznie. Wystąpić może jednak u każdej osoby, która jest posiadaczką cery tłustej lub mieszanej z tendencją do wykwitów skórnych. Częściej dotyczą osób w wieku dojrzewania, jednak zdarzyć się może, że występują także u osób dorosłych. Co więcej, pory z upływem czasu mają tendencję do poszerzania się pod wpływem czynników: 

 • przyjmowania niektórych leków (np. sterydowych),
 • niewłaściwej pielęgnacji, 
 • odwodnienia skóry, 
 • zmiany w budowie skóry np. spadek poziomu kolagenu, elastyny, 
 • palenie papierosów, 
 • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV,
 • zaburzenia hormonalne,
 • ciężki, zapychający pory makijaż,
 • działanie ciepła na skórę np. przez nieumiejętne stosowanie tzw. parówek 

Jak pielęgnować skórę z rozszerzonymi porami? 

rozszerzone pory pielęgnacja

Istnieje możliwość zredukowania widoczności rozszerzonych porów, wdrażając codzienną, odpowiednią pielęgnację cery problematycznej. Nie jest możliwe jednak całkowite ich zlikwidowanie, ponieważ stanowią naturalną część budowy skóry. Jak podaje serwis Znamiona.pl twarz podatną na pojawienie się zaskórników, która ma tendencję do wykwitów i przetłuszczania się skóry, powinno się oczyszczać minimum dwa razy dziennie. Zastosowane kosmetyki i przede wszystkim ich skład, powinien odpowiadać potrzebom danego typu skóry. Niewłaściwa pielęgnacja może się bowiem przyczynić do poszerzenia porów. Stosowanie nieodpowiednich składów kosmetyków, nadmierne wysuszenie lub złuszczanie jej może wpłynąć negatywnie na jej stan. Cera porowata znacznie bardziej polubi się z delikatnymi kosmetykami, szczególnie gdy mają za zadanie złuszczyć naskórek. Zastosowane zasady odpowiedniej pielęgnacji, pozwolą na zminimalizowanie ryzyka poszerzania się problemu oraz nadprodukcji sebum. Warto wdrożyć zasady codziennej pielęgnacji, opierające się na:

 • unikaj kosmetyków, które wysoko składzie zawierają alkohol, barwniki, 
 • stosuj kosmetyki z filtrem UV, 
 • dbaj o nawilżenie skóry, 
 • pij odpowiednią ilość wody, 
 • nie stosuj gorącej wody do mycia twarzy, 
 • zadbaj o gospodarkę hormonalną. 

Kosmetyki na rozszerzone pory 

Układając codzienną pielęgnację skóry z rozszerzonymi porami, musimy skupić się przede wszystkim na redukcji produkowania sebum, które gromadzi się w ujściach na skórze. Ponadto odpowiednie oczyszczanie skóry, pozwoli na uniknięcie gromadzenia się w porach zanieczyszczeń powodujących wykwity i zaskórniki. Warto pamiętać o łagodnym dla skóry, jednak intensywnym oczyszczaniu. Stosowanie ciężkich kosmetyków, takich jak korektory, podkłady, fluidy, dodatkowo może przyczynić się do ich zatykania ujść gruczołów łojowych, potęgując problem. 

Pielęgnacja skóry problematycznej powinna opierać się na dokładnym demakijażu skóry, który usunie codzienny makijaż. Warto również zmyć pozostałości płynu micelarnego z twarzy, używając wody, Dokładne oczyszczanie twarzy powinno skupiać się na kosmetykach delikatnych dla skóry, które nadmiernie jej nie wysuszy i nie złuszczy. Dalsza pielęgnacja skupić się powinna na odpowiednim nawilżeniu skóry kosmetykami. Na rynku dostępnych jest wiele produktów na rozszerzone pory, które zawierają retinole (pochodne witaminy A) lub kwasy owocowe. Dwa razy w tygodniu zastosować można jako uzupełnienie pielęgnacji delikatny peeling lub oczyszczającą maseczkę. 

Rozszerzone pory – zabiegi 

Rozszerzone pory

Kosmetologia i dermatologia to stale rozwijająca się dziedzina, która odpowiada na powszechne problemy skórne, w tym rozszerzone pory. Zabiegi dobiera się przede wszystkim do aktualnych potrzeb skóry, intensywności problemu oraz zastosowanej technologii. Zabiegi odpowiadające na potrzeby skóry z widocznymi, rozszerzonymi porami to: 

 • peelingi chemiczne – polegające na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranego kwasu o różnym stężeniu. 
 • Mikrodermabrazja – bezpieczny zabieg, polegający na poddaniu naskórka działaniu głowicy z kryształkami diamentów o różnej degradacji. 
 • Peeling kawitacyjny – oczyszcza i złuszcza skórę.
 • Laser frakcyjny CO2 – regeneracja skóry poprzez kontrolowane mikrouszkodzenia. 
 • Mezoterapia, 
 • aquapure – oczyszcza, redukuje trądzik, zwęża pory.

Wykonanie zabiegów na rozszerzone pory, może przynieść szybki i widoczny efekt na twarzy. Pragnąc utrzymać efekt zabiegów, ważne jest również wdrożenie odpowiedniej codziennej pielęgnacji.