Jakie są najbardziej niebezpieczne infekcje bakteryjne, które należy znać?

O infekcjach bakteryjnych mówi się dużo w ostatnim czasie. Dlatego też zaleca się zwracanie uwagi na takie kwestie, jak chociażby częste mycie rąk, czy też użytkowanie płynów dezynfekcyjnych, maseczek (gdzie wymaga tego sytuacja).

W obecnych czasach można mieć do czynienia z różnymi infekcjami bakteryjnymi.

Najbardziej niebezpieczne infekcje bakteryjne

Nie robi się rankingu najpopularniejszych zakażeń bakteryjnych. Można jednak podać kilka klasycznych przykładów, jakie na pewno spotkać można w polskich szpitalach:

  • posocznica, zwana inaczej sepsą – na skutek zakażenia dochodzi do uszkodzenia tkanek i nerwów. Jest to jedna z takich infekcji, która doprowadza do szybkiego pogorszenia się stanu zdrowia. Do czynienia można mieć z nagłym podwyższeniem temperatury lub też z nagłym spadkiem, poniżej 36 stopni. Więcej informacji o posocznicy tutaj: https://skleroza.pl/posocznica-co-warto-wiedziec-na-jej-temat/.
  • bakteryjne zapalenie opon mózgowych – odpowiedzialne jest za nie zakażenie bakteryjne ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej dochodzi do niego w obrębie błon i przestrzeni płynowych. Znajdują się one w bliskiej odległości od mózgu, jak również rdzenia kręgowego.
  • salmonelloza lub salmonella – pałeczki, jakie odpowiedzialne są za zakażenie pochodzą z zanieczyszczonych napojów lub składników pokarmowych. Jednym z objawów jest długo utrzymująca się biegunka. Najbardziej narażone na zakażenie są osoby o o zmniejszonej kwasowości soku żołądkowego.
  • borelioza – nazywana chorobą odkleszczową. Wśród objawów można wymienić rumień wędrujący, jak również testy serologiczne, jakie wykonuje się na zlecenie, np. test ELISA. Późno zdiagnozowana borelioza może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie.