włókniak jamy ustnej zajad

Włókniak jamy ustnej – objawy, leczenie

Włókniaki jamy ustnej to charakterystyczne, łagodne zmiany dermatologiczne, mające podłoże nowotworowe. Formy, które przybiera to zazwyczaj grudki, wypustki lub krostki, mieszczące się na całym ciele, w tym również w jamie ustnej. Zazwyczaj pojawia się u osób dorosłych i dzieli się na dwa rodzaje – miękki oraz twardy. Włókniaki, co ważne, są skutecznie leczone lub usuwane przez specjalistów. 

Czym jest włókniak jamy ustnej? 

Włókniak jamy ustnej swoje pochodzenie zawdzięcza tkance łącznej. Duży wpływ na jego występowanie ma niewłaściwy podział kolagenu i elastyny. Przyczyny jego występowania, mogą mieć związek z:

  • zaburzeniami metabolizmu, 
  • utrzymującym się zapaleniem mieszka włosowego,
  • nieleczonymi aftami lub nadżerkami, 
  • zaburzeniami hormonalnymi,
  • urazami mechanicznymi. 

Występowanie włókniaka jamy ustnej nie należy bagatelizować. Specjalistyczne leczenie lub jego usunięcie trzeba wdrożyć odpowiednio szybko, ze względu na charakter nowotworowy zmian. 

Objawy włókniaka jamy ustnej 

Włókniak jamy ustnej, objawia się występowaniem zmian dermatologicznych o różnych rozmiarach. W jamie ustnej pojawiają się krostki lub wybrzuszenia w wielkości od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Włókniaka jamy ustnej dzielimy przede wszystkim na dwa typy:

  • Włókniak miękki – (nazywany również włókniakiem skórnym)  niewielkie zmiany, często występujące w większych skupiskach o luźnej strukturze i lekko pofałdowanej powierzchni. 
  • Włókniak twardy – większe, wypukłe, brązowe zmiany, których średnica ma około 10 mm. Zazwyczaj występują pojedynczo np. na skutek urazów mechanicznych. 

Włókniaki pojawiają się zazwyczaj u osób dorosłych, chociaż ich występowanie zauważyć można także na każdym etapie życia. 

Leczenie włókniaka jamy ustnej 

Włókniak jamy ustnej wymaga szybkiej diagnostyki, w których kluczową rolę odgrywają regularne wizyty u stomatologa. Specjalista będzie w stanie określić charakter zmian i w razie potrzeby wprowadzić odpowiednie leczenie. Włókniak kwalifikuję się leczeniu lub usunięciu pod okiem dentysty, a jego leczenie jest uzależnione od stopnia zaawansowania zmian i konkretnych przypadków. Łagodne zmiany wymagają przede wszystkim obserwacji i przestrzegania zasad związanych z higieną jamy ustnej. Poważne zmiany natomiast, często usuwane są chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Pobrana tkanka nabłonka przy biopsji podlega badaniu histopatologicznemu, aby określić złośliwość występujących zmian.