Jakie są zalety zrezygnowania z kawy?

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez kubka ulubionej kawy. Wpływa ona bowiem na organizm nie tylko pobudzająco, ale również jest źródłem przeciwutleniaczy, pomaga się skupić i przyspiesza przemianę materii. Kawowy detoks bądź całkowite zrezygnowanie z kawy, może stać się jednak korzystniejsze dla osób, które spożywają jej duże ilości bądź odczuwają jej negatywny wpływ. 

Zalety odstawienia kawy 

Kawa posiada wiele właściwości zdrowotnych, usprawnia trawienie, przyspiesza metabolizm, polepsza pamięć i koncentrację. Zmniejsza również ryzyko pewnych chorób, w tym udaru mózgu, choroby wieńcowej serca, cukrzycy typu dwa, schorzeń wątroby i wystąpienia niektórych nowotworów. 

Korzyści z picia kawy, występują jednak tylko, gdy nie jest przekroczona zalecana dawka bezpiecznej ilości kofeiny, która wynosi 400 mg na dobę. Wartości nie przekroczymy, pijąc maksymalnie 5 filiżanek kawy dziennie. Jej przekroczenie, może się wiązać z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak problemy z zasypianiem, ból głowy, drżenie rąk, uczucia rozdrażnienia. Objawy pojawiać się mogą także u osób, których organizm nie toleruję dużej ilości kofeiny w organizmie. 

Pożegnaj się z bólem głowy 

Kawa zawiera w sobie flawonoidy, które podejrzewa się za częsty czynnik występowania migren. Kolejnym powodem występowania bólów głowy, związanym z piciem kawy to również zaburzenia wchłaniania magnezu, którego niedobór może się objawiać w ten sposób. Spowodowane jest to występowaniem kwasy szczawiowego, wiążącego magnez w nierozpuszczalne sole. Kawy powinny również unikać osoby, które mają wysokie ciśnienie, które napój istotnie podnosi. 

Więcej snu 

Nie od dziś wiadomo, że sen to istotny czynnik wpływający na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Kofeina, która zawarta jest w kawie, pobudza organizm, a działanie utrzymywać się może nawet do 5 godzin po spożyciu “małej czarnej”. Picie zbyt dużej ilości kawy, prowadzi do uczucia rozdrażnienia, wpływającego na zaśnięcie, pogorszenia jakości snu, jak i bezsenności. 

Mniej stresu 

Kawa, a w szczególności kofeina, zwiększa działanie adrenaliny i kortyzolu, które znane są jako hormon stresu. Wysokie ich poziomy w organizmie, mogą nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Rezygnacja z kawy już na kilka dni pozwoli znacznie się zrelaksować i wyciszyć. Ustąpią także pojawiające się drżenia rąk. 

Picie kawy w mieszczących się w normach ilościach nie jest szkodliwe dla zdrowia, a nawet wpływa na nie korzystnie. Uważać na spożycie powinny przede wszystkim osoby, które mają problemy związane z ciśnieniem krwi. Spożywana kawa w nadmiernych ilościach, często może także prowadzić do przyzwyczajenia się organizmu i mieć odwrotne działanie niż zamierzone. Jeżeli czujesz, że mała czarna nie działa, odstaw ją na jakiś czas.