Zapalenie dziąseł to schorzenie stomatologiczne, wymagające odpowiednich działań i zmiany nawyków. Nieleczone skutkować może przedwczesną utratą uzębienia osób w każdym wieku, w tym dorosłych, dzieci i osób starszych. Dolegliwość stomatologiczna spowodowana jest najczęściej nieodpowiednią higieną jamy ustnej, jak również następstwem chorób i niedoborów minerałów.
Czym jest zapalenie dziąseł?
Zapalenie dziąseł jest dolegliwością, która powstaje w jamie ustnej, na błonach śluzowych. Spowodowana jest zazwyczaj nieodpowiednią higieną jamy ustnej lub jej całkowitym brakiem. Nagromadzona płytka nazębna działa drażniąco na dziąsła, powodując na ich powierzchni stan zapalny. Zlekceważony i nieleczony, może skutkować w dalszym stadium rozwoju utratą uzębienia, jak i poważnymi dla zdrowia powikłaniami. Komplikacje zdrowotne dotyczyć mogą także objawów ze strony układu oddechowego lub krążeniowego. Za zapalenie dziąseł, mogą być również odpowiedzialne:
- Nieodpowiednia dieta, która jest uboga w witaminy i minerały,
- zażywanie niektórych leków,
- urazy mechaniczne dziąseł,
- występowanie niektórych chorób,
- używki, szczególnie papierosy i alkohol,
- zmiany hormonalne – ciąża, menopauza,
- stosowana zła technika szczotkowania zębów.
Jak się objawia zapalenie dziąseł?
Pierwszym sygnałem o toczącym się stanie zapalnym dziąseł jest ich zaczerwienienie i krwawienie, szczególnie zauważalne podczas szczotkowania zębów. Występujące objawy, mogą obejmować również:
- bolesność dziąseł,
- trudności w gryzieniu pokarmów,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- chwiejność i wypadanie zębów,
- zbierająca się ropa na dziąsłach.
Leczenie zapalenia dziąseł
Podstawową czynnością, która istotną w leczeniu zapaleniu dziąseł jest przede wszystkim poprawa higieny jamy ustnej oraz wizyta u dentysty. Specjalista na podstawie badania potwierdzi bądź wykluczy stan zapalny w obrębie dziąseł i zaleci dalsze leczenie. Opierać się może na stosowaniu preparatów usuwających płytkę nazębną, o działaniu regenerującym na dziąsła, takich jak pasty i płyny do płukania jamy ustnej. Lekarz może także przepisać środki o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym, do stosowania miejscowego, jak i w niektórych przypadkach, przy ostrym stanie zapalnym wprowadzić leczenie antybiotykami.
Wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość. Zdecydowanie lepiej zapobiegać i dbać o jamę ustną, zanim pojawi się zapalenie dziąseł.