zmarszczki wokół ust

Zmarszczki wokół ust – skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić?

Nasza skóra z upływem lat traci swój pierwotny wygląd z powodu mniejszej ilości kolagenu i elastyny. Staje się mniej jędrna, a na jej powierzchni pojawiają się pierwsze zmarszczki. Proces może być przyśpieszony również przez inne czynniki, takie jak palenie papierosów, złe nawyki żywieniowe lub geny. W artykule dowiesz się, jak powstają zmarszczki wokół ust oraz poznasz sposoby na pozbycie się ich lub zmniejszenie ich widoczności. 

Jak powstają zmarszczki wokół ust?

Zmarszczki to widoczne wgłębienia, powstające na skórze w postaci cienkich bruzd.  Powodem powstawania ich wokół ust jest przede wszystkim zmniejszona produkcja kolagenu i elastyny. Upływający czas wpływa również na zanik tkanki podskórnej oraz mięśniowej. Charakterystyczne zmarszczki nad ustami, powstają często także u palaczy, skąd wywodzi się ich potoczna nazwa – zmarszczki palacza. Na tendencję do ich powstawania wpływają ponadto: 

 • nadmierna mimika twarzy, 
 • geny, 
 • odwodniony organizm, 
 • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (słońce, solarium), 
 • choroby, 
 • zbyt mała ilość snu, 
 • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do twarzy. 

Wyróżnia się poszczególne typy zmarszczek, które występują często na skórze twarzy: 

 • zmarszczki strukturalne – występują zwykle z zaburzeniami pigmentacji w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce lub częstego korzystania z solarium. Ich intensywność oraz głębokość zależna jest od stopnia uszkodzenia skóry.
 • zmarszczki mimiczne – pojawiają się na skórze najwcześniej, ponieważ zaobserwować można je już po 25 roku życia. Pojawiają się z powodu naturalnych ruchów mięśni twarzy, gdy się uśmiechamy, złościmy lub dziwimy. 
 • zmarszczki grawitacyjne – powiązane ściśle z procesem starzenia i powiązaną utratą jędrności skóry. 

Sposoby na zmarszczki wokół ust

krem na zmarszczki

Rozwój nowoczesnych technologii i skoncentrowanie kosmetyków pozwala na zmniejszenie widoczności, a nawet całkowite usunięcie zmarszczek wokół ust. Pierwszym sposobem, który powinniśmy wdrożyć w przypadku chęci pozbycia się zmarszczek, jest odpowiednia pielęgnacja. Kosmetyki, w które powinniśmy się zaopatrzyć to przede wszystkim krem przeciwzmarszczkowy z odpowiednim składem. Sprawdzi się w tym przypadku m.in. kwas hialuronowy, który odżywia i wzmacnia włókna kolagenowe znajdujące się w skórze. Podczas układania pielęgnacji skóry dojrzałej, warto również skupić się na składnikach nawilżających i odżywczych, takich jak: 

 • olej z wiesiołka, 
 • olej kokosowy, 
 • olej arganowy,
 • retinol,
 • peptydy, 
 • antyoksydanty. 

Osoby po ukończeniu 25 roku życia powinny ponadto skupić się na pielęgnacji zapobiegającej powstawaniu pierwszych zmarszczek. W tym celu sprawdzą się wszystkie preparaty witaminowe. Skoncentrowane składniki aktywne zawarte np. w serum pozwalają na szybsze i skuteczniejsze działanie. 

Zabiegi na zmarszczki wokół ust 

Rozwój kosmetologii i medycyny estetycznej, daje nam możliwość usunięcia lub zmniejszenia widoczności zmarszczek. Najpopularniejszym zabiegiem, który stosowany jest w przypadku zmarszczek wokół ust, jest botoks. Polega na wstrzyknięciu w otaczającą usta skórę toksyny botulinowej w celu zatrzymania procesu starzenia i usunięciu istniejących zmarszczek mimicznych. 

Zainteresowanie budzi także zabieg, który skupia się na wypełnieniu zmarszczek kwasem hialuronowym. Zastosowany związek organiczny, naturalnie występuje w skórze, jednak z upływem lat jego zawartość się zmniejsza. Ilość kwasu, który potrzebny jest do zminimalizowania widoczności zmarszczek, zależna jest przede wszystkim od głębokości, ilości zmarszczek oraz efektu, który chcemy uzyskać. 

Jaką metodą można jeszcze usunąć zmarszczki? Termoliftingiem frakcyjnym, którego efektem jest zagęszczenie i ujędrnienie skóry. Wytwarzane fale radiowe i mikronakłucia, pozwalają na wprowadzenie w skórę substancji odżywczych i odbudowujących.

zabieg na zmarszczki

Masaż na zmarszczki 

Bezpiecznym oraz dostępnym dla każdej osoby w zaciszu domowym sposobem na zmarszczki jest wykonanie masażu, który skupia się na skórze wokół ust. Wykonanie go, nie sprawia większych trudności. Co więcej,  zastosowanie przy wykonaniu jakościowych kosmetyków, znacząco zwiększa ich działanie Masaż na zmarszczki wokół ust, polega na delikatnym wklepywaniu serum lub kremu w skórę opuszkami palców. Dociskając palce, wykonywać można ponadto kółeczka, delikatnie podszczypywanie, oklepywanie i gładzenie skóry. 

Zapobieganie zmarszczkom wokół ust 

Opóźnienie procesów starzenia jest możliwe, podczas dbania o jakość naszego życia. Odpowiednio zbilansowana dieta, spożywanie odpowiedniej ilości płynów i ruch znacząco przyczyniają się nie tylko do zdrowia fizycznego, ale również kondycji skóry lub włosów. Dodatkowo odpowiednio dobrana pielęgnacja, stosowanie kremów z filtrami UV przez cały rok i nawilżenie skóry, znacznie wpływa na jej kondycję i spowalnia proces, który przyczynia się do powstawania pierwszych zmarszczek.