Białe krostki na ustach – plamki Fordyce’a

Występujące białe lub żółtawe krostki na ustach to powszechna dolegliwość, która dotyczy około 80% społeczeństwa. Plamki Fordyce’a  powstają z powodu gromadzenia się sebum w gruczołach łojowych. Nie sprawiają odczuć bólowych, nie są zaraźliwe i groźne dla zdrowia.

Czym są krostki Fordyce’a?

Krostki Fordyce’a to niewielkie plamki pojawiające się na ciele o białym lub żółtym zabarwieniu. Zlokalizowane są najczęściej na ustach, powiekach, piersiach lub narządach płciowych. Ich występowanie spowodowane jest nagromadzeniem się sebum w gruczołach łojowych i nie zagraża zdrowiu ani nie wywołuję fizycznych dolegliwości, takich jak ból czy pieczenie. Białe plamki na ustach posiada większość z nas, jednak u niektórych osób są one bardziej widoczne, u innych mniej. Krostki Fordyce’a uznaje się jedynie za problem kosmetyczny, więc nie wymagają leczenia i nie można się nimi zarazić od drugiej osoby. 

Jak zapobiegać powstawaniu plamek na ustach? 

Badania wykazały, że występowanie plamek na ustach częściej dotyczy osób, które spożywają produkty zawierające węglowodany proste i tłuszcze. Przyczyniając się także do podwyższenia stężenia trójglicerydów oraz cholesterolu we krwi. Jak można przeczytać na stronie pieprzyki.pl, zdrowa cera to przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta, zawierająca niezbędne witaminy i minerały. Na kondycję cery, negatywnie wpływają także używki, w tym szczególnie palenie papierosów oraz picie alkoholu. Istotną rolę odgrywa odpowiednie nawodnienie, które pomaga nawilżyć skórę i ograniczyć powstawanie zmian oraz stosowanie kosmetyków nawilżających.