Suche, spierzchnięte usta – przyczyny, zapobieganie

Suche, spierzchnięte usta to wyjątkowo nieprzyjemna przypadłość, która pojawia się szczególnie zimą i jesienią. Zdarza się, że występuję w pozostałe pory roku, także w letnie miesiące. Podrażnione usta natomiast stają się bardziej podatne na pękanie w kątach ust i występowanie zajadów. Posiadają wiele przyczyn występowania poprzez uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrze po niedobory witamin. Popękane usta mogą stać się nieestetycznym i sprawiającym ból problemem. 

Przyczyny spierzchniętych ust

Pierzchnięcie i pękanie ust może posiadać wiele przyczyn. Skóra warg jest delikatna i pozbawiona warstwy lipidowej, chroniącej naskórek, czyniąc usta bardziej podatnymi na czynniki zewnętrzne. Szczególny wpływ mają działania atmosferyczne, takie jak wiatr, mróz i słońce, które podrażniają i wysuszają usta. Na skórze warg pojawiać się mogą także zmiany w postaci suchości spowodowane uczuleniem na stosowane kosmetyki.  Na suche i spierzchnięte usta, wpływ mogą mieć również: 

  • niedobory witamin, szczególnie z grupy B 
  • zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy,
  • cukrzyca,
  • choroby skórne, w tym łuszczyca 
  • odwodnienie organizmu, 
  • suche powietrze w pomieszczeniu, 

Występowanie suchych ust z pękającymi i bolącymi kącikami, zwiastują pojawienie się zapalenia kątów ust, nazywanego zajadami. 

Pielęgnacja spierzchniętych ust

Usta posiadające tendencję do wysuszania oraz pierzchnięcia powinny być odpowiednio pielęgnowane. Pomoże to złagodzić pojawiające się dolegliwości oraz zabezpieczyć wargi ust przed czynnikami zewnętrznymi. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wygląd i kondycję skóry ma dieta oraz odpowiednie nawodnienie. Pielęgnacja skupiać się powinna na odpowiednim nawilżeniu skóry, stosując dedykowane pomadki i kremy. Należy przy tym pamiętać, żeby skład kosmetyków nie zawierał substancji uczulających oraz wysuszających takich jak alkohol, kamfora, fenol. 

Suche usta można również pielęgnować w naturalny sposób, używając własnoręcznie wykonanych peelingów. Jak wykonać peeling ust, można przeczytać w artykule https://www.zajad.pl/peelingowanie-ust-domowymi-sposobami/. Chroniąc usta przed czynnikami atmosferycznymi, warto pamiętać o filtrach UV oraz natłuszczających kosmetykach bez wody. W tym celu można wykorzystać wazelinę kosmetyczną lub olej kokosowy. 

Jeden komentarz w temacie “Suche, spierzchnięte usta – przyczyny, zapobieganie

Dodaj komentarz