Domowe sposoby na suche usta

Suche usta to nieprzyjemna przypadłość, która znacząco wpływa na wygląd skóry. Towarzyszyć im mogą także uczucie spierzchnięcia lub pieczenia. Spowodowane jest to niewielką warstwą lipidową oraz cienką i delikatną skórą ust. Dodatkowo oddziaływanie czynników zewnętrznych, takie jak przebywanie w klimatyzowanych, z suchym powietrzem pomieszczeniach, jak i nie zabezpieczenie skóry przed wiatrem, mrozem czy słońcem, może być powodem pojawiających się suchych ust. W kuchennych szafkach znaleźć jednak można naturalne kosmetyki, które uratują nas przed nieprzyjemną dolegliwością. 

Domowa apteczka na suche usta 

Usta, jak wszystkie inne części ciała potrzebują dbania od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Często pojawiający się problem suchych ust, może być powodem niedoborów niektórych witamin, najczęściej A, z gruby B i żelaza. Znacząco wpływa na kondycję skóry i warg także ilość spożywanej w ciągu dnia wody.  Szybka reakcja na pojawiające się zmiany na ustach i uczucie przesuszenia bądź spierzchnięcia pomoże na szybkie pozbycie się problemu oraz uniknięcie następstw, takich jak zapalenie kątów ust.

Produkty, mieszczące się w kuchni, które pomogą zregenerować i nawilżyć usta to przede wszystkim:

  • Miód

Miód pszczeli posiada wiele funkcji, zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Bogaty jest bowiem w aminokwasy i witaminy. Działa kojąco, przeciwzapalnie oraz znacząco nawilża i regeneruję skórę. Stosować go można jako balsam lub maska regenerująca, pozostawiając miód na ustach przez całą noc. 

  • Aloes 

Od lat wykorzystywany w kosmetyce, ponieważ zawiera składniki działające odżywczo na skórę. Wspomaga syntezę kolagenu i elastyny, regeneruję i przede wszystkim silnie nawilża. Wykazuje działanie lecznicze, szczególnie na otarcia i pęknięcia. 

  • Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest nie tylko niezastąpiona w kuchni, swoją rolę odgrywa także w kosmetyce. Jako dobrej jakości tłuszcz, natłuści skórę oraz ją zabezpieczy przed czynnikami zewnętrznymi. Przywraca ponadto naturalną barierę lipidową. Oliwę z oliwek, można stosować, jako naturalny balsam do ust.