Piękne usta przez całe lato! 

Lato to wymagająca pora roku, wpływająca na skórę twarzy i ust. Często stają się spierzchnięte, suche, co przyczynia się z kolei do ich pękania, któremu często towarzyszy ból. Jak zadbać o nasze usta, żeby cieszyć się ich dobrą kondycją przez całe lato? Dlaczego usta stają się latem częściej spierzchnięte? 

Przyczyny suchych ust latem 

W ciepłe dni organizm i skóra szybciej się odwadnia, co skutkować może nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z suchymi ustami. Powodem może być picie zbyt małej ilości płynów, jak i długotrwałe przebywanie na słońcu. Podrażnienia mogą być także spowodowane kurzem, nadmiernym oblizywaniem ust, wiatrem oraz wpływem słonej lub chlorowanej wody na delikatną skórę. 

Warto pamiętać, że pierzchnięcie ust, może posiadać wiele przyczyn i być również spowodowane wystąpieniem niektórych chorób lub zmian alergicznych. Brak warstwy lipidowej na ustach sprawia, że skóra ust jest bardziej podatna na czynniki zewnętrzne, ale również na pęknięcia w kątach ust, przyczyniając się do zajadów. O powodach suchych, spierzchniętych ust, niezależnie od pory roku pisaliśmy w artykule https://www.zajad.pl/suche-spierzchniete-usta-przyczyny-zapobieganie/ 

Jak pielęgnować usta latem? 

Aby usta były piękne i nie towarzyszyły im bolesne pęknięcia oraz suchość ust, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Nasz organizm składa się w dużej mierze z wody, której brak można często zauważyć na skórze oraz także na ustach. Odwodnienie organizmu nawet w małym stopniu przyczynia się do suchości ust, pierzchnięcia i pękania. 

Pielęgnacja opierać się także powinna na nawilżeniu skóry ust, stosując odpowiednie kosmetyki nawilżające i chroniące. Doskonały wyborem, będą pomadki zawierające filtry, chroniące przed promieniowaniem słonecznym. 

Domowymi sposobami na pielęgnację ust, jest zastosowanie produktów, znajdujących się w kuchennych szafkach. Zbawienne może okazać się posmarowanie ust miodem oraz wykorzystanie aloesu lub oleju kokosowego. Odpowiednio dobrane, naturalne składniki pozwolą nawilżyć, a nawet zregenerować już suche usta.