Wybielanie zębów – jakie zabiegi są skuteczne?

Zabieg stomatologiczny, jakim jest wybielanie zębów, wykonywać można różnymi technikami. Pozwala to na wybielenie szkliwa, nawet o kilka tonów. Efekty, zależnie od metody utrzymywać się mogą nawet do kilku lat.

Zabiegi na bielsze zęby 

Zęby zazwyczaj wybielamy ze względów estetycznych. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie wybielania w zaufanym gabinecie stomatologicznym, po wcześniejszej konsultacji. Pozwoli to dobrać metodę odpowiednią do stanu szkliwa i uzębienia oraz przewidzieć zbliżone efekty, które w dużej mierze zależą od naturalnego koloru zębów. Bielsze zęby możemy uzyskać poprzez zabiegi:

  • Wykonane lampą – kosztowny zabieg, który wiążę się również z efektywnym i szybkim efektem. Poziom rozjaśnienia zależny jest przede wszystkim od stanu zębów i ich naturalnego koloru. 
  • Usuwanie kamienia nazębnego – zabieg nie kwalifikuję się do wybielania zębów, jednak usunięcie zalegającego na płytce kamienia, pozwala na estetyczne, jak również bielsze zęby. Palenie papierosów, picie kawy, sprawiają, że kamień osadza się na zębach, stwarzając nieestetyczne przebarwienia. 
  • Wybielanie zębów nakładkami – polega na nałożeniu na zęby dopasowanych indywidualnie nakładek ze specjalistycznym żelem.
  • Licówki – popularny zabieg, polegający na nałożeniu specjalnych, jasnych nakładek na zęby. Stosuje się go przede wszystkim w przypadku posiadania martwych zębów, które nie są podatne na inne metody wybielania, ale nie tylko. Wyróżniamy licówki porcelanowe i kompozytowe. 
  • Walking Bleaching – jego technika polega na stopniowym wybielaniu zębów. Pomaga w pozbyciu się przebarwień z leczonych ortodontycznie zębów. 
  • Power Bleaching – intensywne wybielanie, które przebiega przy użyciu ciepła. 

Niektóre stosowane zabiegi wybielające wiążą się z przejściem na tzw. białą dietę. Ma ona za zadanie chronić kolor zębów oraz nie dopuszczać do pojawiających się przebarwień. Dietę powinno się trzymać przede wszystkim przez pierwszy miesiąc po wybielaniu, po czym można wrócić do normalnego jedzenia.