Proste zęby

Co warto wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego? 

Proste zęby są gwarancją nie tylko nieskazitelnego uśmiechu, ale również pomagają w prawidłowym dbaniu o higienę jamy ustnej. Ortodoncja, jedna z dziedzin stomatologii, zajmuje się korygowaniem wad zgryzu oraz nieprawidłowości zębowych. W leczeniu częstym sposobem jest wykorzystywanie aparatów ortodontycznych, które ustawiają zęby w łukach zębowych. Dostępnych jest wiele typów aparatów, które indywidualnie dobierane są pod pacjenta i występujący problem. Co warto wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego? 

Korzyści z noszenia aparatu ortodontycznego

Niewątpliwą korzyścią, którą niesie noszenie aparatu ortodontycznego, jest możliwość uzyskania pięknego uśmiechu. Krzywe, nieprawidłowe ułożenie zębów jest bowiem często przyczyną kompleksów. Osoby, których dotyczy problem, zazwyczaj zaciskają wargi lub unikają uśmiechania się. Prawidłowo ułożone, wyrównane uzębienie pozwala poczuć znaczącą różnicę i cieszyć się bez przeszkód szerokim uśmiechem. Efekty estetyczne to jednak niejedyna przesłanka, na którą wpływa noszenie aparatu ortodontycznego. Korygowanie nieprawidłowości w ustawieniu zębów pozwala również wpłynąć na zdrowie:

  • pomaga w dolegliwościach bólowych, które spowodowane są nieprawidłowym ułożeniem zębów, 
  • zapobiega chorobom przyzębia i próchnicy,
  • ułatwia właściwe dbanie o higienę jamy ustnej,
  • ogranicza ścieranie się zębów, które wywołują m.in. wady zgryzu.

Jak działa aparat ortodontyczny i jak długo trwa leczenie?

Aparat ortodontyczny dobierany jest indywidualnie do problemów, które wymagają skorygowania. Uzyskane efekty, wymagają przede wszystkim cierpliwości, ponieważ proces korygowania zgryzu jest długotrwały. Zazwyczaj czas potrzebny na prawidłowe ułożenie zębów trwa około dwóch lat, a jego dokładny przebieg zależny jest od posiadanej wady i nieprawidłowości zębowych. Aparat ortodontyczny działa w sposób, wywierający nacisk na wybrane partie zębów, wywołując ich przemieszczanie i w efekcie wyprostowanie. Zęby przesuwają się stopniowo, ponieważ w miejscu, do którego przemieszcza się ząb, zanika tkanka kostna. Natomiast w miejscu poprzedniego ułożenia zęba, nawarstwia się. Czas leczenia zależny jest również od zanikania tkanki, która następuje w sposób szybszy, niż jej odbudowa.